Exkurze do Jihlavy - 9. třída (22. 11. 2019)

V pátek 22. listopadu 2019 jsme tedy vycestovali autobusem a vlakem do soukromé školy pro budoucí animátory, režiséry a grafiky. Měli jsme možnost vidět bezbariérový přístupový prostor upravený ve stylu japonské zahrady, četné ateliéry vybavené moderní a kvalitní audio-video technikou pro animaci a audiovizi, zvukové nahrávací studio, propojení optickými kabely, komoru pro vyvolávání klasické černobílé fotografie, 3D tiskárnu... Ve sklepním prostoru nás zaujala galerie Jána Šmoka, sítotisková dílna a digestoř pro glazury. Z poutavých výkladů paní Nataši Boháčkové (animovaná tvorba; pracovala též ve Studiu Jiřího Trnky, studiu kresleného filmu Bratři v triku), Karly Nixové (sítotisk, sériografie) a MgA. Jana Moravce (umělecká grafika, technologie) jsme se dozvěděli zajímavé informace o zázemí a způsobu studia s přípravou maturitních prací k obhajobě a přípravě na FAMU, AVU atd. v oborech fotografie, grafika, litografie, sítotisk, počítačová grafika, kresba, monumentální malba, designér, modelář ve vývojových odděleních podniků, kameraman, režisér aj. Překvapily nás chemické experimenty a význam znalostí chemie při výtvarných technikách, které nám se zájmem předvedl nadšený MgA. J. Moravec. 

Z celodenní exkurze jsme se vrátili jinou trasou. Během dne jsme si prohlédli tři vlaková nádraží, část trasy ČD Pardubice - Havlíčkův Brod, Havl. Brod - Jihlava, trať z Havl. Brodu na Prahu (do Čáslavi) a cesty autobusy do Chotěboře a z Čáslavi přes Heřmanův Městec do Prachovic. Dokázali jsme se neztratit a vše příjemně skloubit.

MJ (25. 11. 2019)