Běh pro Paměť národa

Prvního ročníku Školní výzvy Běhu pro Paměť národa využila i ZŠ Prachovice. Během květnových dní jsme v našem okolí naběhali a nachodili 579,513 km. Samotný pamětník, pan František Weindl přidal mladé generaci svůj vzkaz a poděkování.


Milí mladí přátelé!
Vítejte v cíli Běhu pro Paměť národa. Organizátoři hlásí, že už nyní jste vy a vaši učitelé naběhali XXX km. To je výborná zpráva, a to jak v praktickém, tak symbolickém významu. Nejen že tím přispíváte k tvorbě nových záznamů vzpomínek pamětníků - vzpomínek, které mimo jiné spoluutváří váš současný život. Pomáháte tím i sami sobě. Protože - jak se říká: ve zdravém těle zdravý duch.
Já jsem nikdy velký běžec nebyl, ale sportoval jsem od malička, jak v Sokole, jehož jsem byl členem od roku 1929, od svých šesti let, tak i sám. Cvičil jsem gymnastiku, v zimě jsem u nás na Šumavě rád lyžoval. Jsem si zcela jist, že mi má sportovní kondice pomohla přežít můj nedobrovolný pobyt v jáchymovských lágrech při těžbě uranu. Přeji Vám, abyste nemuseli tuto zkušenost nikdy prožít. Ale taky bych si přál, abyste ve svém životě učinili maximum pro to, aby už nikdy nikdo nemusel být vězněn pro své politické přesvědčení a názor.

František Wiendl

Čestný předseda Konfederace politických vězňů